Сабақтың тақырыбы: Отбасындағы асыл адамдар.
Сынып: 9
Мерзімі:
Сабақ мақсаттары: Оқушыларды отбасы тақырыбына байланысты сөздермен таныстыру,отбасы мүшелерінің өзіндік ерекшеліктері туралы түсінік беру.
Міндеттер: -ойларын жинақтап айтуға үйрету;
-оқушыларды саналылыққа,ұқыптылыққа баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Құралдар: оқулық,видеокамера, фотоаппарат, үлестірме А-4 парақтар, бағалау парағы, көңіл-күй дидары, дәптер, интербелсенді тақта, флипчарт, маркерлер, фломастер.
Әдіс-тәсілдер: Жұппен, топпен жұмыс, диалог, АКТ, қалай оқу керектігін үйрету,өзіндік реттелу әдісі,мозайка құру әдісі, «Топтастыру» стратегиясы.
Оқыту нәтижесі: -мәтін құрастыра біледі;
-өздерінің отбасы мүшелері туралы әңгімелеп береді;
- ауызша тілдесімде жаңа сөздерді қолдана біледі.
Сілтеме: 9- сынып Қазақ тілі, Т.М.Артықова, М.Б.Боранбай «Атамұра» 2013ж.
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|||
Ұйымдастыру кезеңі: |
2 мин |
Амандасу, түгендеу, назарларын аударту, ойын «Мен саған ... тілеймін» оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. |
Жұп болып бір-біріне жақсы тілек тілейді. Қағазға жазылған сандарды таңдап алуларына байланысты «Ата» алғандар 1-топқа «Әже» алғандар 2-топқа, «Әке»алғандар 3-топқа, «Ана» алғандар 4-топқа орналасады. 4 топқа оқушылар топтасады. |
|||
Білу |
8 мин
|
Өлеңді мәнерлеп оқу арқылы жаңа сабақты ашу. Алтын ұяң-Отан қымбат, Құт-берекең-атаң қымбат. Аймалайтын анаң қымбат, Асқар тауың-әкең қымбат, Мейірімді әжең қымбат, Туып-өскен елің қымбат. Ұят пен ар қымбат... Өлең не жайында? Дұрыс балалар.Бұл-отбасы туралы. Отбасының пайда болу тарихынан не білесіңдер? |
Өлеңді тыңдайды,ойлайды,жауабын табады. Бұл-отбасы жайлы.
АКТ,СТО,ДО, ОүБ |
|||
Жаңа сөздермен таныстыру, айтылуын,жазылуын еске сақтау. Құрметтеу-уважение, почитание Туу-родится Әлем-мир Адал-честный Қазық-стержень Ақылшы-советчик Қорған-защитник Сүйеніш-опора Қанат-крыло |
Сөздерді айтады,жазады.Сөз тіркестерін құрастырады. Сұрақ: Сендер сөйлемді құрастыру үшін жаңа сөздерді қалай қолданар едіңдер?Как бы вы могли применить новые слова для составления предложений? Үш сөйлем жазыңдар (+,?,-) Напишите три предложения (+,?,-) Өлшем: -тақырып бойынша жаңа сөздерді білемін. -қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтуға үйренемін. -мен жаңа сөздермен сөйлем құрастыра аламын. Топтар өзара бір-бірлерін смайликтер арқылы бағалайды. |
|
Түсіну |
5мин |
1-тапсырма. Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойыңдар. ...-елдің, отбасының ең сыйлы адамы. Ол отбасының, елдің бірлігін сақтайтын, халықтың болашағын байыптайтын, көпті көрген дана қария. ...-әкеңнің, шешеңнің анасы.Отбасының, елдің сыйлы анасы.Балалардың тәрбиешісі, ақылшысы. ...-үйдің басшысы, асыраушысы.Отбасындағы балалардың қамқоршысы. ...-өмірге бала әкелген,түн ұйқысын төрт бөліп, ақ сүтін берген ең аяулы жан.Ол отбасының берекесі,ырысы, ақылшысы, негізгі тұтқасы. ... ...-қазақ отбасындағы шаңырақ иесі, әке өмірінің жалғасы. ... ...-елдің сәні, көркі, өмірдіңгүлі, отбасының қуанышы.Ол-болашақ жар, ана.Оны мәпелеп,аялап,сыйлап жүру керек. Қажетті сөздер:ата, әже,ұл, қыз, ана, әке |
- Жұппен жұмыс
ОүБ, СТО, ТжД.
|
Қолдану
|
8 мин |
Топпен жұмыс Оқушылардың сыни ойлауын дамыту мақсатында 1-топқа «Анаңды құрметтемесең» өлең беріледі.Ананың рөлі және олардың қасиеттерін жазу қажет. 2-топқа «Қарт пен бала әңгімесі» мәтінді рөлге болып оқыңдар.Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Бала неге сұрақтарға дұрыс жауап бере алмады? 2.Үйдің алтын қазығы кім? 3.Неге үйде ананың жөні бөлек? 4.Неге бала өмір сүру үшін ақша, мал,алтын қажет деп ойлайды? 5.Адамға ақыл беретін кімдер? 3-топқа Сенің ойыңша өмір сүру үшін не қажет? Постер жасайды. 4-топқа төмендегі тұрақты сөз тіркестерін мағыналарымен сәйкестендіріңдер, оларды пайдалан отырып «Менің отбасым» тақырыбына мәтін құраңдар. Көзінің ағы мен қарасындай әдемі сөйлеу Ақыл таразысына салды ұрлық жасамау Арасынан қыл өтпейді өте тату Қызғыштай қорыды сұлу Ешкімнің ала жібін аттамау сұлу Жүзіктің көзінен өткендей ең қымбат Сөздің майын тамызу ештеңені жуытпайды |
Оқушылар жазғандарын жұбына береді.Қателерін түзетеді. Сұрақ: Сендер оқытылып жатқан материалдан негізгі ақпаратты ұсына және таңдау жасай аласыңдар ма? Смогли бы вы выбрать и представить ключевую информацию из изученного материала? Өлшем: - мен сөйлемді қалай құрастыру керектігін білемін. - ақпараттың негізгісін таңдай білемін. Топтар өзара бір-бірлерін бағдаршам арқылы бағалайды.
СТО,ОүБ, ДО, ОЖЕСОж |
|||
Сергіту сәті |
2 мин |
|
|
|||
Талдау
|
8 мин |
Тұрақты тіркес пен еркін тіркестің айырмашылығын мен ұқсастығы қандай? Постер жасайды.
|
Жеке орындап сосын жұбына,тобымен талқыға салады.Ойланады,салыстырады, талқылайды.Постер жасайды. - Топпен жұмыс.
Өлшем (критерии) : - Мен белгі (шарттарын) білемін. - Мен жоспарға сәйкес сурет сала аламын. Бағалау: Екі жұлдыз, бір ұсыныс. ОүБ, СТО, ОЖЕСОжО ТжД, ДО, АКТ,БжК, ОмОЖТ |
|||
Жинақтау |
8 мин |
«Менің отбасымдағы аяулы жандар» тақырыбына әңгіме жазыңыздар. |
Бағалау қағазындағы өлшемдер бойынша жұп жұмысын бағалайды. ОүБ, СТО. |
|||
Бағалау |
4 мин |
Өзге елдердің отбасындағы салт-дәстүрлердің айырмашылығын салыстыру. |
Осы тақырып бойынша не білді және сабақ барысында жауап ала алмаған сұрақтың жауабын алу үшін бір сұрақ әзірлейді. Бағалайды,талқылайды. СТО,ОүБ, ДО |